Product no.: YB12-5000 | EAN: 4260201686045 | Manufacturer: Yuasa
long service life with low self-discharge
robust housing and refined contacts
12 month warranty
high-rate AGM technology
PB battery YUASA NPH5-12 (incl.MTZ) - 12V/5AH
Maintenance-free Yuasa NPH5-12 lead-acid battery
Technical data:
OEM item no.: NPH5-12
Old item no.: YB12-4, 0
Battery type: Lead
Voltage: 12V
Capacity: 5000mAh
VDS: no
Connectors: 6.3mm plug contacts
Weight: approx. 1850g
Dimensions: approx. 90 x 70 x 106mm (L/W/H)
(High-current type)
Weitere Spezifikationen
Brand Yuasa
Breite 70mm
Capacity 5000mAh
Height 106mm
Highlights 12 month warranty
high-rate AGM technology
Kontakt 6,3mm Faston
Length 90mm
Product type battery
Type lead
Voltage 12V
Weight 1850g
Similar Products
PB battery YUASA NP1.2-12 (incl. MTZ) - 12V/1,2Ah (VdS)
Product no.: YB12-1200 | EAN: 4260201680074 | Manufacturer: Yuasa
Available in 10 days
Product no.: YB12-1200
YUASA NP7-6
Lead battery YUASA NP7-6 - 6V/7,0Ah
Product no.: YB6-7 | EAN: 4260201685529 | Manufacturer: Yuasa
Available in 20 days
Product no.: YB6-7
PB battery YUASA NP3.2-12 - 12V/3,2Ah
Product no.: YB12-3200 | EAN: 4260201686021 | Manufacturer: Yuasa
Available
Product no.: YB12-3200
PB-battery Yuasa NP12-12 - 12V/12Ah (VDS)
Available in 10 days
PB-battery (incl. MTZ) YUASA NP7-12 - 12V/7,0Ah (VDS) (4,7mm)